نقد فیلم

تحلیل و نقد سریال میدان سرخ [قسمت 1 تا 5]

نقد و بررسی سریال میدان سرخ همگام با انتشار آخرین قسمت ها

وصاله لطیفی

سریال میدان سرخ یکی دیگر از سریال های شبکه ی نمایش خانگی، به کارگردانی ابراهیم ابراهیمیان و تهیه کنندگی جواد‌ نوروزبیگی، محصول سال ۱۴۰۰ است.

تیم بازیگری این مجموعه با حضور نام‌ هایی آشنا چون «حمید فرخ‌نژاد»، «علی مصفا»، «سعید داخ»، «مهتاب کرامتی» و «مسعود کرامتی» جزو قوی‌ترین و کارکشته ترین تیم های بازیگری شبکه ی نمایش خانگی به حساب می آید که از ابتدا توانست توجه بسیاری را به سمت سریال جلب کند. حضور بازیگران نسل جدیدتر اما پرتجربه نیز چون «بهرام افشاری»، «امیرحسین آرمان»، «کاظم سیاحی» و «لیندا کیانی» توقع مخاطبان را بالا خواهد برد.

»مقاله مرتبط : معرفی بازیگران سریال میدان سرخ

لیست بازیگران سریال میدان سرخ (برای مشاهده کلیک کنید)

بازیگرنقشبازیگرنقش
حمید فرخ نژادپاپمهتاب کرامتیشیدا
بهرام افشاریپیام مکینرضا یزدانیگروچف
سعید داخعبد مکینعلی مصفاتورج مبینی
کاظم سیاحیگارومجید پتکیخسرو
امیرحسین آرمانساعدمهدی حسینی نیامنصور
ستاره اسکندریثریالیندا کیانیسیمین
امید روحانیدکتر فیضسوگل قلاتیانلیلی اشراقی
مسعود کرامتیکاویانبهزاد خلج
تینو صالحیعطاآرمین رحیمیانابی
بهدخت ولیانافراسحر نظام‌دوستنقره
مهدی رکنیپیروز مکینمهرداد نورینوری
مانیا علیجانیشادیمرتضی کاظمیبهادری
شیوا بوعلیطلوعزهرا سزاوارسروین
تحلیل و نقد سریال میدان سرخ
حمید فرخ نژاد در سریال میدان سرخ – نقد و بررسی

میدان سرخ مجموعه ای بود که قبل از شروع نمایش در پلتفرم، زیر تیغ سانسور رفت و تیتراژی که «فرزاد فرزین» خوانندگی اش را به عهده داشت به طور کامل حذف شد. با شروع سریال هم که با حضور چهره ی مهتاب کرامتی در کادر و سانسور ناشیانه و عجیب موهای این بازیگر، باز یادمان آمد که به لطف ساترا، این مخاطب بخت‌برگشته گویا تا مدت ها محکوم به دیدن تکه‌‌پاره‌های سریال های نمایش خانگی که بعضاً حتی دیگر خود فیلمساز ساختش را به عهده نمی‌گیرد خواهد بود.

بررسی و نقد سریال میدان سرخ : قسمت اول تا سوم

البته این‌ها هیچ‌کدام عامل توجیح‌کننده ای برای کندی و آشفتگی قسمت اول سریال نبود. حتی بازیگران نیز بسیار دور از انتظار ظاهر شدند. البته به جز علی مصفا که حتی وقتی بد بازی کند هم خوب است!

اما خوشبختانه این سیر آشفتگی از میانه‌های قسمت دوم شروع به محو شدن کرد و در قسمت سوم تقریباً دیگر اثری از آن باقی نماند. طوری که با قاطعیت می‌توان گفت سریال در طی این سه قسمت از یک کار ظاهراً ناشیانه و خام به اثری قابل قبول، جذاب و درگیرکننده تبدیل شد.

تحلیل قسمت 1 تا 3 میدان سرخ - بهرام افشاری
بهرام افشاری در نقش پیام مکین

دلیلش هم کاملاً واضح است. فیلمساز در قسمت اول مخاطب را در دریایی از ابهام رها کرد. مخاطب امروزی دنبال اشباع شدن از ابهام نیست. مخاطب امروزی می‌خواهد بداند چه چیزی را تماشا می کند و به چه دلیل باید زمان خود را پای این مجموعه بگذارد، آن هم با توجه به انتخاب های بسیار گسترده ای که دارد. او منتظر دست و پا زدن خودش نیست. بلکه منتظر است ببیند فیلمنامه‌نویس و کارگردان با گره‌ها و کشمکش هایی که تدارک دیده اند چگونه دست و پنجه نرم خواهند کرد و قافله‌ی روایت را به سرمنزل مقصود خواهند رساند.

مهتاب کرامتی - نقد فیلم میدان سرخ
تحلیل و نقد سریال میدان سرخ – مهتاب کرامتی در نقش شیدا

از آنجایی که پخش سریال میدان سرخ هم زمان با پخش سریال هایی چون «تد لاسو» و «بازی مرکب» شده، نگاهی کوتاه به قسمت اول هردو سریال که موفق ترین سریال های روزند می‌اندازم. در “سریال تد لاسو” در همان قسمت اول مشخص می‌شود تد که مربی فوتبال آمریکایی است برای مربی گری یک تیم فوتبال انگلیسی انتخاب شده. مخاطب با فضا، با کاراکترها و حتی با تم سریال آشنا می‌شود. در “سریال بازی مرکب” از همان قسمت اول مشخص است که مردمی که مشکلات مالی دارند قرار است درگیر بازی مرگباری شوند تا به حجم عظیمی از ثروت دست یابند. این دو خط داستانی کوتاه تا انتهای فصل های بعدی هم ادامه پیدا می‌کند و سریال ساز موظف است همین پیرنگ یک خطی را گسترش دهد تا مخاطب را میخکوب داستانش کند.

علی مصفا در میدان سرخ
علی مصفا در نقش تورج مبینی

در نتیجه سردرگم کردن مخاطب در قسمت های ابتدایی به بهانه ی اینکه آنها در قسمت‌های بعدی بالاخره خواهند فهمید داستان از چه قرار است اشتباه مرگباری برای سریال است.

البته که در سریال میدان سرخ قضیه زود جمع شد و در قسمت سوم مخاطب فهمید قضیه از چه قرار است.

هنوز برای قضاوت کردن زود است اما یک حسی به من می گوید این سریال و این سطح از بازی، قرار است سکوی پرش نویی باشد، پیش روی بازیگر خوش قد و بالای سینمای ایران یعنی «بهرام افشاری». بازیگری که با سریال طنز پایتخت مورد توجه عموم قرار گرفت. گرچه او بازی های خوبی در درام ها جدی اجتماعی، چون لانتوری و عصبانی نیستم را نیز تجربه کرده بود اما استایل و فرم بازیگری‌اش در میدان سرخ را می‌توان یک فصل جدید برای بازیگری وی دانست.

ناگفته نماند که صحنه‌ی دعوای علی مصفا با سعیدداخ به جرأت یکی از بهترین بازی‌ها یا دقیق‌تر بگویم یکی ازبهترین دعواهای چندسال اخیر فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی است.

سکانس دعوای علی مصفا با سعید داخ : (حاوی اسپویل)

 

یادداشت [قسمت 5]

یکی از نقطه ضعف‌های سریال،فیلمبرداری سرگیجه آور آن است. چرخش های ناگهانی دوربین حول کاراکترها، تکان های بیش از حد، پن‌های سریعِ نامنظم و های-انگِل های بی مورد، گرچه همه برای افزایش هیجان و ریتم سریال به کار برده شده، اما در نهایت تنها موجب حواس‌پرتی مخاطب می‌شود.

در‌صورتی که قاب های ثابت درست، با تأکید بر نورپردازی ‌های پرکنتراست، با همین پالِت رنگی استفاده شده در سریال (با توجه به اینکه پالت رنگی سریال درست است) می‌توانست نتیجه‌‌ی بسیار حرفه‌ای تری ارائه بدهد.

درمقابل، یکی از نقاط قوت سریال، موسیقی مسعود سخاوت‌دوست است که در تاروپود سریال تنیده شده و با رعایت مؤلفه‌های ژانری، به اندازه و بدون افراط و تفریط اثرقابل قبولی ارائه کرده است.

نقد قسمت پنجم سریال میدان سرخ - سعید داخ
سعید داخ در نقش عبد مکین

متوجه شدم که نظر برخی از دوستان این است که سریال سعی در تقلید از آثار نوار و اکشن جنایی هالیوودی داشته است. نمی‌شود گفت این نظر غلط است. چون واقعاً هم همینطور است. اما من به چشم ایراد به این ویژگی نگاه نمی‌کنم.  مشکل اینجاست که تا مدت های مدیدی ژانر غالب سینمای ایران ملودرام‌ اجتماعی بوده و مخاطب با ساخت محصولات داخلی آن هم در ژانرهای تریلری با رنگ و لعاب هالیوودی چندان مأنوس نیست‌. درصورتی که تا زمانی که بومی سازی مدنظر گرفته شده باشد نه تنها این اتفاق، اتفاق بدی نیست که بسیار هم خوب است. البته استارت اصلی و قوی‌تر این جریان توسط هومن سیدی و سریال قورباغه‌اش زده شد. به نظرم در میدان سرخ هم سازنده سعی کرده به این مهم دست پیدا بکند و اینکه گاهی موفق بوده گاهی خیر،جای بحث فراوان دارد که با تماشای ادامه ‌ی قسمت‌های سریال بیشتر درموردش صحبت خواهیم کرد

در ادامه با انتشار قسمت های جدید این سریال مقاله ی « نقد سریال میدان سرخ » نیز در ادامه همین صفحه گسترش خواهد یافت.

در رسانه های دیگر:

IMDB ویکی پدیا

 

4.7/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

  1. سریال رو دوس داشتم ولی بازی هارو نه، سعید داخ رو تازه شناختم ولی انتظارم از مهتاب کرامتی و علی مصفا بیشتر بود. حمید فرخ نژاد هم که کلا اینه همه جا، آخوند باشه، قاچاقچی باشه، لات باشه، پولدار باشه هر چی باشه لحنش اکتش و همه چیزش دقیقا همینه که تو این سریال هست. ظاهرا کارگردان ها هم کشف کردن عینک بهش میاد!!! قدیما اینطور نبود چند سال اخیر این شکلی شده.

    1. ممنون از نظرتون. واقعا منم دلیل این همه استفاده از عینک آفتابی رو نمی فهمم👌🏻
      البته درباره ی علی مصفا موافق نیستم چندان باهاتون. به نظرم بازیشون خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید