نقد فیلم
موضوعات داغ

نقد فیلم مسخره باز

فیلمی از همایون غنی زاده

پوستر نقد فیلم مسخره باز
پوستر فیلم | نقد فیلم مسخره باز

« مسخره باز » اولین تجربه ی سینماییِ همایون غنی زاده است که سالها تجربه ی کار در تئاتر دارد. عناصرتئاتریِ استفاده شده در میزانسن فیلم نیز کاملا گویای این مساله است.

پادکست نقد فیلم مسخره باز به همراه موسیقی متن فیلم:

بررسی و نقد فیلم مسخره باز

مسخره باز داستان سه شخصیت را که در آرایشگاه مردانه ای شاغل اند به تصویر می کشد. « دانش » با بازی « صابر ابر »، « کاظم خان » با بازی « استاد علی نصیریان » و « شاپور » با بازی « بابک حمیدیان ». همچنین سه شخصیت دیگر داستان که هرکدام به نوعی با این آرایشگاه در ارتباط اند شامل « بازپرس کیانی » با بازی « رضا کیانیان »، « هما » با بازی « هدیه تهرانی » و « مانفرد » با بازی « داریوش موفق ».

جهانِ داستانِ غنی زاده در همین آرایشگاه شکل می گیرد. ما با جهان بیرون تنها توسط المان هایی که کارگردان در اختیارمان می گذارد مرتبط می شویم. زمان و مکان داستان نیز چندان مشخص نیست.

رضا کیانیان در فیلم مسخره باز
رضا کیانیان در نقش بازپرس کیانی | نقد و بررسی مسخره باز

فیلم از نظر طراحی صحنه، جلوه های ویژه ی بسیار قابل توجه، بازیِ تا حد زیادی قابل قبول بازیگران به خصوص استاد نصیریان در نقش کاظم خان، موفق عمل می کند. اما چیزی که مسخره باز را از یک اثر بسیارخوب تا یک اثر متوسط پایین می آورد، نداشتن فیلمنامه ای منسجم است.

مخاطب در ابتدای فیلم با شروع دلگرم کننده ای مواجه می شود. از همان سکانس های ابتدایی پیداست که فیلم متفاوتی خواهد دید؛ متفاوت و سرگرم کننده. اما از میانه ی فیلم ناگهان گویی همه چیز از کنترل خارج می شود. مسائل متعددی مطرح می شود اما به نتیجه نمی رسد. در ابتدای فیلم شخصیت پردازی و معرفی آنها به درستی انجام می شود ولی در ادامه ، استفاده ی مفیدی از آنها صورت نمی گیرد.

البته این کاملا قابل درک و مشخص است که کارگردان فیلم مسخره باز نگاهی منتقدانه و دغدغه مند دارد. و تمام تلاش خود را کرده است تا با استفاده از نمادها آنها را به تصویر بکشد. اما قرار نیست هنرمند تمام دل مشغولی ها و ایده هایش را و حاصل تمام مطالعات و آگاهی اش در هر زمینه ای را به صورت رگباری در یک اثر جای دهدو باعث شود هیچ کدام از خرده پیرنگ ها، برجسته و پرورانده نشود.

ارجاعات متعدد به سکانس های مشهورسینمای جهان نیز این فیلمِ پر از نماد و ایده و تم را به یک کلاف سر در گم تبدیل کرده است.گویی در میان این فیلم ها و سکانس های معرف حضورِهمگان، کارگردان، فیلم خود را از یاد برده است.

برای مطالعه ی نقد فیلم جهان با من برقص به کارگردانی سروش صحت، کلیک کنید.

برای مطالعه ی نقد فیلم حمال طلا به کارگردانی تورج اصلانی، کلیک کنید.

برای مطالعه ی نقد فیلم دوئت به کارگردانی نوید دانش کلیک کنید

رضا کیانیان در نقد فیلم مسخره باز
رضا کیانیان در نقش بازپرس کیانی

فیلم در صدد پرداختن به مسائلی هم چون، دیکتاتوری، آزادی، عشق، ابزورد، اعتراض و سرکوب، رویاپردازی بدون عمل و چندین و چند دغدغه ی اجتماعی و سیاسی دیگر است.اما در هیچ موردی به لایه های زیرین مبحث وارد نشده است تا بتواند ماندگاری خود در ذهن مخاطب را تضمین کند؛

با این وجود مسخره باز، از لحاظ بصری غنای بسیار زیادی دارد. جلوه های ویژه ی حرفه ای استفاده شده در کار، فیلم را از یک شکست حتمی در گیشه به یک اثر سرگرم کننده تبدیل کرده است. البته که پیشرفت سینمای ایران در این زمینه آرزوی هر علاقمند به سینمایی می باشد. و امیدواریم باز هم شاهد فیلم هایی با چنین میزانسن قوی باشیم.

شخصیت های مهم فیلم مسخره باز و اتفاقات پیرامون آن ها

بازیِ بازیگران یکی دیگراز نقاط قوت فیلم است.به خصوص بازی استاد نصیریان در نقش کاظم خان که می تواند تبدیل به یکی دیگراز شخصیت های ماندگار کارنامه ی کاری ایشان شود.

دانش

صابر ابر در نقش دانش در فیلم مسخره باز
صابر ابر در نقش دانش | مسخره باز

دانش با یکی از همان بازی های خاصِ «صابر ابر»، جوانی است که عاشق بازیگری است. در یتیم خانه بزرگ شده است. مادرش یک گدای خیابانی بوده و با رویای بازیگر شدن زندگی می کند؛ اما سالهاست در آرایشگاه مردانه ای مشغول به کار است.

او مثل اکثر افراد جامعه ، فقط حرف می زند و ادا در می آورد یا به قول کاظم خان مسخره بازی می کند. به جای خارج شدن از دایره ی امن خود که همان کمد کوچکی درسلمانی است، و وارد میدان شدن، ترجیح می دهد به تماشا نشستن فیلم های مورد علاقه اش بپردازد.

شهامت اجرای یک اتود ساده در مقابل مانفرد را ندارد. شجاعت تست بازیگری دادن ندارد. و زدن سبیل استاد معروفی توسط کاظم خان را گویا بهانه ای برای فرار از ماجرای تست دادن قرار می دهد. عاشق ستاره ای مشهور به نام هماست. همایی که قرار است روزی سعادت و خوشبختی برایش بیاورد.

اما در پس تمام این ویژگی های ظاهری، او یک جنایتکار است. سرکوب ها و عقده های حقارتی که سالها همراهش بوده از او یک انسان سنگ دل ساخته است. تاب تحمل پسر زیباتر و خوش تیپ تر از خود را ندارد و به او صدمه می زند؛ موی زنان گدا را می تراشد تا به مانفرد بفروشد و سپس آنها را می کشد و به چاه عمیق وسط سلمانی که راه به دریا دارد می اندازد.

دانش که خود را بسیار با استعداد تصور می کند ، در هیچ زمانی از زندگی اش نتوانسته میل به دیده شدن و مورد توجه قرار گرفتنِ خود را ارضا بکند و به آهستگی در باتلاقی اخلاقی که زادگاه هیولای درنده ی درونش شده است گرفتار آمده است.

مطالعه ی نقد فیلم روزهای نارنجی با بازی هدیه تهرانی

کاظم خان

کاظم خان در نقد فیلم مسخره باز
علی نصیریان در نقش کاظم خان | نقد فیلم مسخره باز

استاد نصیریان با ظرافت و زیبایی هر چه تمام توانسته است پارادوکس های رفتاری منحصر بفرد کاظم خان را به عنوان دیکتاتورِ قصه ی مسخره باز، به تصویر بکشد. کاظم خان صاحب سلمانی است و بعد از شکست عشقی اش ، دیگر به زنی نزدیک نشده است و همین سلمانی شده تمام فکر و ذکرش.

روی آن تعصب پیدا کرده است. اصول و قوانین مستبدانه و غیر منطقی خود را در آن وضع کرده است و به هیچ عنوان زیر پا گذاشتن آنها را توسط هیچکس برنمی تابد. با لفظ «آرایشگاه» به عنوان نمادی از جنس مونث، مشکل دارد.دستانش می لرزد و با ماشین ریش تراش سبیل مشتری ها را می زند و احترامی برای انتخاب و میل آنها قایل نیست و هر دفعه بهانه ای می آورد برای این تقصیر؛ یا حتی طلبکارانه برخورد می کند. در نتیجه اجازه نمی دهد کسی جای او را بگیرد. این را به وضوح می توان در صحنه ی اعتراض مشتری و میانجی گری شاپور دید.

استاد علی نصیریان برای فیلم مسخره باز جایزه ی بهترین بازیگر نقش اول مرد را از جشنواره بین المللی فیلم فجر کسب نمود و به این ترتیب رکورد دار مسن ترین دریافت کننده ی سیمرغ بلورین در تمامی ادوار گذشته جشنواره بین المللی فیلم فجر شد.

بازدید از صفحه اختصاصی جشنواره فجر 99 و اطلاع از فیلم های حاضر، جوایز و برندگان و وضعیت اکران فیلم ها در جشنواره فیلم فجر
قسمتی از فیلم مسخره باز

برش کوتاهی از فیلم مسخره باز با بازی استادانه علی نصیریان در سکانس دعوا با مشتری و مداخله ی شاپور

https://player.arvancloud.com/index.html?config=https://vesaleh.arvanvod.com/B7mpBgQK8L/61QyRMXWjv/origin_config.json

شاپور

انتخاب بابک حمیدیان برای نقش «شاپور» نیز جزو نکات مثبت فیلم به شمار می آید. عصبی شدن ها، تغییر حالت ها، اعتراض های پر سر و صدا اما سطحی ِکاراکتر ،با بازی خوب حمیدیان، برای بیننده قابل باور شده اند.شاپور نماینده ی قشر همیشه و همه جا معترض است. همان ها که عمری ادعای حق طلبی دارند اما ناگهان دو قدم مانده به انتهای مسیر ، کم می آورند و معمولا هم از ترس جانشان. آنها موها را می بینند، مشکلات را تشخیص می دهند و اقداماتی نیر انجام می دهند برای بهتر شدن اوضاع.

شاهپور در فیلم مسخره باز
بابک حمیدیان در نقش شاهپور

اما کافی است حادثه ای یا ماجرایی به نفع آنها تمام شود. آن وقت تبدیل می شوند به آرام ترین و فراموشکار ترین افراد دنیا. مانند زمانی که شاپور توانسته بود موی یک زن گدا را برای فروش به مانفرد بتراشد. منفعت موقتی پیش آمده موجب نادیده گرفتن تمام دلایل اعتراضات قبلی اش شد.

کنار هم قرار گرفتن این سه شخصیت می تواند صحنه های به یاد ماندنی را در فیلم بیافریند. ومخصوصا طنز استفاده شده در اثر، ارتباط برقرار کردن با مخاطب را آسان تر کرده است.
اما همان طور که قبلا اشاره شد ، این شخصیت پردازی مناسب در لابه لای تمرکز زیاد کارگردان برای بیان مسائل مختلف در پوشش نمادها و همچنین اشارات بیش از حد به سینمای جهان گم می شود .

گالری تصاویر فیلم مسخره باز

صابر ابر در نقش دانش در مسخره باز
دانش
دانش در نقد فیلم مسخره باز
دانش
هدیه تهرانی در نقش هما در فیلم مسخره باز
هما | نقد فیلم مسخره باز
دانش در فیلم مسخره باز
صابر ابر | نقد و بررسی فیلم مسخره باز
مانفرد با بازی داریوش موفق در نقد فیلم مسخره باز
داریوش موفق در نقش مانفرد | نقد و بررسی فیلم مسخره باز
زومجی فیلموویز مووی مگ

جوایز فیلم مسخره باز در جشنواره فیلم فجر

قسمت نامزد نتیجه
بهترین فیلم اول همایون غنی‌زاده برنده
بهترین فیلم هنر و تجربه همایون غنی‌زاده برنده
بازیگر نقش مکمل مرد علی نصیریان برنده
جلوه‌های ویژه بصری جواد مطوری برنده
فیلم‌برداری علی قاضی نامزد
طراحی صحنه سهیل دانش اشراقی نامزد
طراحی لباس الهام معین نامزد
چهره‌پردازی ایمان امیدواری نامزد

شناسنامه فیلم مسخره باز

 • کارگردان: همایون غنی زاده
 • تهیه کننده: علی مصفا
 • نویسنده: همایون غنی زاده
 • بازیگران: علی نصیریان، صابر ابر، بابک حمیدیان، رضا کیانیان، داریوش موفق، محسن حسینی، هدیه تهرانی
 • موسیقی: محمد رضا غنی زاده
 • فیلم بردار: علی قاضی
 • تدوینگر: هایده صفیاری
 • منتشر کننده: خانه فیلم
 • فروش گیشه: 3 میلیارد و 398 میلیون

امتیاز دهید

imdb - 6.4

6.4

میانگین امتیازات

امتیاز کاربران در سایت imdb

امتیاز کاربران: 4.78 ( 2 رای)
مسخره باز

کارگردان: همایون غنی زاده

امتیازدهی ویرایشگر:
7

نوشته های مشابه

8 دیدگاه

 1. با این که دیدن ارجاعات فیلم مسخره باز خیلی لذت بخش بود اما نقد و نظر و انتقاد شما کاملا به جاست. به نظر همایون غنی زاده فیلم مسخرهباز قصد داشته دانش سینمایی اش را با ارجاعات نامتناسب به فیلم های بزرگ به رخ بیننده بکشد.
  اما هماطور که گفتید تصاویر و صحنه های فیلم و جلوه های ویژه مسخره باز بسیار زیبا بود. و دلنشین تر از همه ی این موارد بازی استادانه علی نصیریان است.

 2. سینمایی مسخره باز آقای غنی زاده واقعا فیلم خوبی بود و خیلی سرگرم میکرد اما اشکالاتی که شما هم به خوبی توی نقد و بررسی
  تون توضیح دادید رو داره به نظرم.
  خوندن همچین مقاله ای با این کیفیت هم به اندازه خود فیلم لذت بخش بود . من کمتر دیدم تو حوضه ی نقد فیلم از این نوع مقاله های کامل با ویدیو و پادکست و گالری تصاویر ارائه داده بشه. خیلی ممنون
  به دوستان توصیه میکنم نقد فیلم جهان با من برقص رو هم بخونند که واقعا عالی بود.
  https://vesaleh.com/dance-with-me-world-movie-review/

 3. سلام.
  نقد فیلم مسخره باز بسیار دلنشین بود، من هم با شما هم نظرم و احساس میکنم همایون غنی زاده باید بیشتر به فیلم نامه ش فکر میکرد تا جمع آوری فیلم های مهم سینما توی یک فیلم 2 ساعته

 4. چون نویسنده جوان و جویای نام هستید طبیعی هم هست که موضوع و مفهوم این فیلم کاملا سیاسی را درک نکرده باشید. برای اطلاع از ماهیت فیلم و داستان آن به نقدی که نویسنده و منتقد محمود نامی با عنوان پنکه لرزان منتشر کرده است رجوع کنید. این تنها نقد درست از این فیلم است.

  1. سلام. ممنون از نظر شما.
   مفهوم سیاسی این فیلم بسیار واضح و قابل درکه. اما در سینما تنها مفهوم نیست که مورد توجه است. ایراداتی که به این فیلم گرفته شده عمدتا از نقطه نظر سینمایی بوده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید